Consiliul de Stat

Decretul nr. 1042/1968 privind conferirea ordinului și medaliei Meritul Sportiv unor sportivi, antrenori și medici sportivi

Modificări (...)

Text publicat în M.Of. al României.

În vigoare de la 08 noiembrie 1968

Acest document poate avea modificări ulterioare. Cumpărați documentul în formă actualizată sau alegeți un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată.

Cumpără forma actualizată

sau autentifică-te

  •  

Pentru merite deosebite în obținerea unor rezultate de valoare la Jocurile Olimpice din Mexic 1968,

Consiliul de Stat al Republicii Socialiste România d e c r e t e a z ă:

Art. 1. -

Se conferă ordinul Meritul Sportiv clasa I tovarășilor:

Serghei S. Covaliov - sergent-major din Ministerul Afacerilor Interne; disciplina sportivă caiac-canoe.

Ioan Alexandru A. Drîmbă - locotenent din Ministerul Forțelor Armate; disciplina sportivă scrimă.

Lia I. Manoliu - inginer proiectant la Ipromet; disciplina sportivă atletism.

Ivan V. Patzaichin - sergent-major din Ministerul Afacerilor Interne; disciplina sportivă caiac-canoe.

Viorica I. Viscopoleanu - angajat civil din Ministerul Forțelor Armate; disciplina sportivă atletism.

Art. 2. -

Se conferă ordinul Meritul Sportiv clasa a II-a tovarășilor:

Ion Z. Baciu - plutonier din Ministerul Forțelor Armate; disciplina sportivă lupte.

Anton M. Calenic - angajat civil din Ministerul Afacerilor Interne; disciplina sportivă caiac-canoe.

Vasile Gh. Chelaru - antrenor la Federația română de scrimă.

Petre I. Cișmigiu - antrenor la Federația română de tir.

Ion Drăgan I. Corneanu - antrenor la Federația română de lupte.

Haralambie I. Ivanov - plutonier-major din Ministerul Forțelor Armate; disciplina sportivă caiac-canoe.

Dimitrie S. Ivanov - angajat civil din Ministerul Afacerilor Interne; disciplina sportivă caiac-canoe.

Ion S. Monea - locotenent-major din Ministerul Afacerilor Interne; disciplina sportivă box.

Mihaela R. Peneș - studentă la Institutul de educație fizică și sport; disciplina sportivă atletism.

Ion P. Popa - antrenor la Federația română de box.

Marcel I. Roșca locotenent din Ministerul Afacerilor Interne; disciplina sportivă tir.

Ileana G. Silai - rihtuitoare la Fabrica de încălțăminte Cluj; disciplina sportivă atletism.

Ioan F. Soeter - locotenent-colonel din Ministerul Forțelor Armate; antrenor de atletism la clubul sportiv Steaua.

Mihai C. Turcaș - locotenent din Ministerul Afacerilor Interne; disciplina sportivă caiac-canoe.

Gheorghe Petre I. Zîmbreșteanu - antrenor la Federația română de atletism.

Art. 3. -

Se conferă ordinul Meritul Sportiv clasa a III-a tovarășilor:

Gheorghe A. Biro - antrenor de atletism la clubul sportiv muncitoresc din Cluj.

Calistrat I. Cuțov - plutonier din Ministerul Afacerilor Interne; disciplina sportivă box.

Ileana V. Drîmbă - angajat civil din Ministerul Forțelor Armate; disciplina sportivă scrimă.

Ion Gh. Drăgan - medic, directorul Centrului de medicină sportivă București.

Victoria M. Dumitru - sergent-major din Ministerul Afacerilor Interne; disciplina sportivă caiac-canoe.

Ana I. Ene - profesoară de educație fizică; disciplina sportivă scrimă.

Simion Șt. Popescu - plutonier-major din Ministerul Forțelor Armate; disciplina sportivă lupte.

Mihai M. Raica - tehnician constructor; antrenor de atletism.

Nicolae I. Rotaru - angajat civil din Ministerul Forțelor Armate; disciplina sportivă tir.

Ecaterina I. Sthal - angajat civil din Ministerul Forțelor Armate; disciplina sportivă scrimă.

Olga A. Szabo - angajat civil din Ministerul Forțelor Armate; disciplina sportivă scrimă.

Ion Gh. Artănescu - medic, cercetător științific la Consiliul Național pentru Educație Fizică și Sport.

Maria T. Vicol - profesoară de educație fizică; disciplina sportivă scrimă.

Andrei Gh. Vîlcea - maior din Ministerul Forțelor Armate; antrenor de scrimă la clubul sportiv Steaua.

Nicolae C. Martinescu - sublocotenent din Ministerul Afacerilor Interne; disciplina sportivă lupte.

Art. 4. -

Se conferă medalia Meritul Sportiv clasa I tovarășilor:

Constantin C. Bușoi - profesor de matematică; disciplina sportivă lupte.

Petru N. Coman - angajat civil din Ministerul Forțelor Armate; disciplina sportivă lupte.

Ion I. Crîsnic - antrenor la Federația română de lupte.

Ștefan P. Haukler - profesor de educație fizică; disciplina sportivă scrimă.

Tănase N. Mureșan - profesor de educație fizică; disciplina sportivă scrimă.

Nicolae M. Neguț - plutonier din Ministerul Forțelor Armate; disciplina sportivă lupte.

Valentina M Serghei - angajat civil din Ministerul Forțelor Armate; disciplina sportivă caiac-canoe.

Ștefan A. Stîngu - plutonier din Ministerul Forțelor Armate; disciplina sportivă lupte.

Mihai I. Tiu - plutonier din Ministerul Forțelor Armate; disciplina sportivă scrimă.

Titus N. Tatu - decan al Institutului de educație fizică și sport; antrenor de atletism.

Ștefan E. Vișevan - maior din Ministerul Forțelor Armate; antrenor de caiac-canoe.

Art. 5. -

Se conferă medalia Meritul sportiv clasa a II-a tovarășilor:

Leonida I. Karaiosifoglu - angajat civil din Ministerul Afacerilor Interne; disciplina sportivă atletism.

Ionaș A. Kovacs - plutonier din Ministerul Afacerilor Interne; disciplina sportivă box.

Președintele Consiliului de Stat,
NICOLAE CEAUȘESCU

București, 6 noiembrie 1968.

Nr. 1042.

Acest document poate avea modificări ulterioare. Cumpărați documentul în formă actualizată sau alegeți un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată.

;
se încarcă...