Președintele României

Decretul nr. 250/1976 privind conferirea de distinctii ale Republicii Socialiste Romania unor sportivi, antrenori si activisti din domeniul educatiei fizice si sportului

Modificări (...)

Text publicat în M.Of. al României.

În vigoare de la 25 august 1976

Acest document poate avea modificări ulterioare. Cumpărați documentul în formă actualizată sau alegeți un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată.

Cumpără forma actualizată

sau autentifică-te

  •  

Pentru rezultatele deosebite obtinute la Jocurile olimpice de vara de la Montreal - 1976, precum si pentru contributia adusa la dezvoltarea activitatii sportive si la cresterea prestigiului sportului romanesc pe plan international,

Presedintele Republicii Socialiste Romania decreteaza:

Art. 1. -

Se confera titlul de Erou al Muncii Socialiste si medalia de aur Secere si Ciocanul gimnastei Nadia Comaneci, componenta a lotului olimpic.

Art. 2. -

Se confera Ordinul Muncii clasa I tovarasilor:

Vasile C. Diba, component al lotului olimpic de caiac.

Teodora T. Ungureanu, componenta a lotului olimpic feminin de gimnastica.

Bela P. Karolyi, antrenor al lotului olimpic feminin de gimnastica.

general-locotenent Marin Dragnea, presedintele Consiliului National pentru Educatie Fizica si Sport.

Art. 3. -

Se confera ordinul Meritul Sportiv clasa I tovarasilor:

Simion I. Cutov, component al lotului olimpic de box.

Marta B. Gyongyver Karolyi, antrenoare a lotului olimpic feminin de gimnastica.

Maria I. Simionescu, antrenoare federala, antrenoare a lotului olimpic feminin de gimnastica.

Ion P. Popa, antrenor federal, antrenor al lotului olimpic de box.

Nicolae Fl. Navasart, antrenor la Clubul sportiv "Steaua", antrenor al lotului olimpic de caiac.

Emil Ghibu, secretar al Consiliului National pentru Educatie Fizica si Sport.

Ilie Miron Oltean, secretar al Consiliului National pentru Educatie Fizica si Sport.

Art. 4. -

Se confera ordinul Meritul Sportiv clasa a II-a tovarasilor:

Gheorghe O. Berceanu, component al lotului olimpic de lupte greco-romane.

Stefan E. Birtalan, component al lotului olimpic de handbal masculin.

Mariana I. Constantin, componenta al lotului olimpic feminin de gimnastica.

Adrian G. Cosma, component al lotului olimpic de handbal masculin.

Gheorghe D. Danielov, component al lotului olimpic de de canoe.

Cezar C. Draganita, component al lotului olimpic de handbal masculin.

Georgeta E. Gabor, componenta al lotului olimpic feminin de gimnastica.

Anca Gabriela S. Grigoras, componenta al lotului olimpic feminin de gimnastica.

Danut M. Grecu, component al lotului olimpic masculin de gimnastica.

Nicu Gh. Ginga, component al lotului olimpic de lupte greco-romane.

Cristian P. Gatu, component al lotului olimpic de handbal masculin.

Mircea I. Grabovschi, component al lotului olimpic de handbal masculin.

Gheorghe Roland M. Gunesch, component al lotului olimpic de handbal masculin.

Gavril Emeric A. Kicsid, component al lotului olimpic de handbal masculin.

Ghita A. Licu, component al lotului olimpic de handbal masculin.

Nicolae G. Munteanu, component al lotului olimpic de handbal masculin.

Alec A. Nastac, component al lotului olimpic de box.

Corneliu P. Penu, component al lotului olimpic de handbal masculin.

Stefan D. Rusu, component al lotului olimpic de lupte greco-romane.

Ladislau S. Simion, component al lotului olimpic de lupte libere.

Gheorghe M. Simionov, component al lotului olimpic de canoe.

Dan Mircea Simon, component al lotului olimpic de box.

Werner Fr. Stockl, component al lotului olimpic de handbal masculin.

Gabriela T. Trusca, componente al lotului olimpic feminin de gimnastica.

Constantin Gavrila Tudosie, component al lotului olimpic de handbal masculin.

Radu V. Voina, component al lotului olimpic de handbal masculin.

Corneliu I. Birsanescu, antrenor federal, antrenor al lotului olimpic de caiac-canoe.

Ion Gr. Cernea, antrenor la Clubul sportiv "Dinamo" Bucuresti, antrenor al lotului olimpic de lupte greco-romane.

Ion Dragan I. Cornianu, antrenor federal, antrenor al lotului olimpic de lupte greco-romane.

Ioan I. Crisnic, antrenor federal, antrenor al lotului olimpic de lupte libere.

Constantin Gh. Dumitrescu, antrenor la Clubul sportiv Dinamo Bucuresti.

Igor I. Lipalit, antrenor la Clubul sportiv Delta Tulcea.

Octavian D. Mercurean, antrenor la Clubul sportiv Dinamo Bucuresti.

Nicolae St. Nedef, antrenor federal, antrenor al lotului olimpic de handbal masculin.

Constantin S. Nour, antrenor la Clubul sportiv Dinamo Bucuresti.

Oprea St. Vlase, antrenor la Clubul sportiv Dinamo Bucuresti.

Ion Gh. Artanescu, medic al lotului olimpic de caiac-canoe.

Valentin Constandache, sef de sectie la Consiliul National pentru Educatie Fizica si Sport.

Vanghel Chiose, sef de serviciu la Consiliul National pentru Educatie Fizica si Sport.

Gheorghe Draganescu, presedintele Clubului sportiv Steaua.

Ion Dragan, directorul Centrului de medicina sportiva.

Mihai Grigoras, prim-vicepresedinte al Consiliului judetean Bacau pentru educatie fizica si sport.

Cosma V. Lita, presedintele Clubului sportiv Dinamo Bucuresti.

Alexe T. Nicu, directorul Centrului de cercetari pentru educatie fizica si sport.

Aurel C. Neagu, redactor sef al ziarului Sportul.

Nicolae I. Ploesteanu, medicul lotului olimpic de lupte greco-romane.

Cristea N. Pietroseneanu, secretar general al Federatiei romane de box.

Gheza V. Pozsar, coregraf la Liceul cu program de gimnastica din municipiul Gheorghe Gheorghiu-Dej.

Ion M. Paun, sef de serviciu la Consiliul National pentru Educatie Fizica si Sport.

Iovita G. Popa, sef de sectie la Consiliul National pentru Educatie Fizica si Sport.

Petre F. Radovici, medicul lotului olimpic de box.

Carol A. Stabisevschi, profesor la Institutul de educatie fizica si sport din Bucuresti.

Aurica I. Stoian, adjunct de sef de sectie la Consiliul National pentru Educatie Fizica si Sport.

Nicolae N. Vieru, secretar general al Federatiei romane de gimnastica.

Gheorghe I. Vladica, instructor la C.C. al P.C.R.

Art. 5. -

Se confera Ordinul Muncii clasa a III-a tovarasului Ion I. Chiriac, antrenor la Clubul sportiv Steaua.

Art. 6. -

Se confera ordinul Meritul Sportiv clasa a III-a tovarasilor:

Felicia D. Afrasiloaie, componenta a lotului olimpic feminin de canotaj.

Roman Gh. Codreanu, component al lotului olimpic de lupte greco-romane.

Costica Gh. Dafinoiu, component al lotului olimpic de box.

Ilie M. Floroiu, component al lotului olimpic de atletism.

Elena V. Giurca, componenta al lotului olimpic feminin de canotaj.

Dan N. Irimiciuc, component al lotului olimpic de scrima.

Elisabeta I. Lazar, componenta al lotului olimpic feminin de canotaj.

Stelica P. Morcov, component al lotului olimpic de lupte libere.

Policarp L. Malihin, component al lotului olimpic de caiac.

Maria M. Micsa, componenta al lotului olimpic feminin de canotaj.

Corneliu Cr. Marin, component al lotului olimpic de scrima.

Marin Gh. Mustata, component al lotului olimpic de scrima.

Gheorghe I. Megelea, component al lotului olimpic de atletism.

Alexandru A. Nilca, component al lotului olimpic de scrima.

Adrian E. Nastasiu, component al lotului olimpic de polo.

Ioan I. Pop, component al lotului olimpic de scrima.

Dinu S. Popescu, component al lotului olimpic de polo.

Liviu L. Raducanu, component al lotului olimpic de polo.

Viorel E. Rusu, component al lotului olimpic de polo.

Claudiu I. Rusu, component al lotului olimpic de polo.

Corneliu Gr. Rusu, component al lotului olimpic de polo.

Larion D. Serghei, component al lotului olimpic de caiac.

Adrian E. Servan, component al lotului olimpic de polo.

Florin N. Slavei, component al lotului olimpic de polo.

Ilie N. Slavei, component al lotului olimpic de polo.

Doru Virgil I. Spinu, component al lotului olimpic de polo.

Ioana Gr. Tudoran, componenta al lotului olimpic feminin de canotaj.

Gheorghe Gh. Zamfirescu, component al lotului olimpic de polo.

Anastasia N. Albu, antrenoare a lotului olimpic feminin de gimnastica.

Alexandru N. Bizim, antrenor al lotului olimpic de atletism.

Ioan N. Batrin, antrenor la Clubul sportiv Dinamo Brasov.

Mircea N. Badulescu, antrenor la Clubul sportiv Dinamo Bucuresti.

Mircea C. Bibire, profesor la Liceul cu program de gimnastica din municipiul Gheorghe Gheorghiu-Dej.

Nicolae E. Buzoianu, profesor la Liceul cu program de gimnastica din municipiul Gheorghe Gheorghiu-Dej.

Garoafa Gh. Cantemir, antrenoare a lotului olimpic feminin de canotaj.

Costache I. Gheorghiu, antrenor la Clubul sportiv Dinamo Bucuresti.

Anatolie A. Grintescu, antrenor la Clubul sportiv Dinamo Bucuresti.

Emilia C. Lita, antrenoare la Clubul sportiv Dinamo Bucuresti.

Dumitru M. Mustata, antrenor al lotului olimpic de scrima.

Corneliu Marculescu, antrenor federal, antrenor al lotului olimpic de polo.

Nicolae V. Pavel, antrenor al lotului olimpic de lupte greco-romane.

Ladislau V. Romonyi, antrenor al lotului olimpic de scrima.

Leana N. Sima, antrenoare la Clubul sportiv Petrolul Ploiesti.

Alexandru A. Vladar, antrenor federal, antrenor al lotului olimpic de box.

Constantin Gh. Vasiliu, antrenor la Clubul sportiv Rapid Bucuresti.

Ion Gh. Zlotariu, antrenor la Clubul sportiv Braila.

Sergiu A. Zelinschi, antrenor al lotului olimpic de canotaj.

Octavian N. Chirila, sef de serviciu la Consiliul National pentru Educatie Fizica si Sport.

Victor T. Dona, secretar general al Federatiei romane de lupte.

Teofil I. Dragomir, medic al lotului olimpic de gimnastica.

Cornel H. Florescu, instructor la Consiliul National pentru Educatie Fizica si Sport.

Arpard Iosif I. Hidi, lector universitar la Institutul de educatie fizica si sport din Bucuresti.

Traian I. Iliescu, directorul Intreprinderii economice de administrare a bazelor sportive Bucuresti.

Ilie D. Istrate, secretar general adjunct al Comitetului olimpic roman.

Constantin I. Kiriac, arbitru international de box.

Constantin Nicolae N. Lazar, medic al lotului olimpic de lupte.

Alexandru I. Mogos, sef de birou la Consiliul National pentru Educatie Fizica si Sport.

Elvira N. Marinescu, instructor la Consiliul National pentru Educatie Fizica si Sport.

Gheorghe I. Milea, inginer la Administratia bazelor sportive Snagov.

Petre D. Mita, medicul lotului olimpic de scrima.

Vasile C. Olaru, instructor la Consiliul National pentru Educatie Fizica si Sport.

Gheorghe I. Poenaru, presedintele Clubului sportiv Onesti.

Sofia C. Resmerita, instructor la Consiliul National pentru Educatie Fizica si Sport.

Ioan P. Popovici-Vascul, conferentiar la Institutul de educatie fizica si sport din Bucuresti.

Art. 7. -

Se confera ordinul 23 August clasa a IV-a tovarasei Lia I. Manoliu, vicepresedinta a Comitetului olimpic roman.

Art. 8. -

Se confera medalia Meritul Sportiv clasa I tovarasilor:

Simona E. Arghir, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.

Mihai C. Botila, component al lotului olimpic de lupte greco-romane.

Maria Aurelia P. Bosi, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.

Gheorghe I. Ciobotaru, component al lotului olimpic de lupte greco-romane.

Doina Petruta M. Cojocaru, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.

Nicusor N. Eseanu, component al lotului olimpic de caiac.

Alexandru A. Folker, component al lotului olimpic de handbal masculin.

Doina C. Furcoi, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.

Iuliana P. Hobincu, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.

Viorica Doina Reta Gh. Ionica, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.

Elisabeta A. Ionescu, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.

Corneliu Gh. Ion, component al lotului olimpic de tir.

Maria Fr. Kackovics, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.

Georgeta Gh. Lacusta, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.

Aurelia M. Marinescu, componenta a lotului olimpic feminin de canotaj.

Aneta I. Matei, componenta a lotului olimpic feminin de canotaj.

Argentina S. Menis, componenta a lotului olimpic de atletism.

Magdalena St. Miclos, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.

Marilena Viorica Gh. Neacsu, componenta a lotului olimpic feminin de gimnastica.

Nastasia V. Nichitov, componenta a lotului olimpic feminin de caiac.

Agafia A. Orlov, componenta a lotului olimpic feminin de caiac.

Elena S. Oprea, componenta a lotului olimpic feminin de canotaj.

Marin D. Pircalabu, component al lotului olimpic de lupte libere.

Ion M. Paun, component al lotului olimpic de lupte greco-romane.

Florica Tr. Petcu, componenta a lotului olimpic feminin de canotaj.

Cristina P. Petrovici, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.

Constantina I. Pitigoi, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.

Vasile I. Simiocenco, component al lotului olimpic de caiac.

Neculai I. Simionenco, component al lotului olimpic de caiac.

Rozalia A. Soos, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.

Niculina N. Sasu, componenta a lotului olimpic de handbal feminin.

Filigonia S. Tol, componenta a lotului olimpic feminin de canotaj.

Mihai C. Zafiu, component al lotului olimpic de caiac.

Mihai Gh. Bors, component al lotului olimpic masculin de gimnastica.

Sorin M. Cepoi, component al lotului olimpic masculin de gimnastica.

Alexandru Ion I. Checiches, component al lotului olimpic masculin de gimnastica.

Csaba-Stefan St. Gal, component al lotului olimpic masculin de gimnastica.

Nicolae Gh. Oprescu, component al lotului olimpic masculin de gimnastica.

Timofei I. Lipalit, antrenor la Clubul sportiv Delta Tulcea.

Rozina Maria C. Navasart, antrenoare a lotului olimpic de caiac.

Ion I. Veliciu, antrenor la Clubul sportiv Farul Constanta.

Lucian Liviu A. Bors, asistent medical la Centrul de medicina sportiva.

Carmen T. Dumitru, medic al lotului olimpic de gimnastica.

Vasile T. Dumitru, marangoz la lotul olimpic de canotaj.

Constantin N. Ene, marangoz la lotul olimpic de caiac.

Anca-Maria Elena S. Rosetti, medic al lotului olimpic de handbal feminin.

Cornelia Sanda I. Veresteanu, asistenta medicala la Centrul de medicina sportiva.

Art. 9. -

Se confera medalia Meritul Sportiv clasa a II-a tovarasilor:

Traian N. Nadasan, antrenor la Clubul sportiv Olimpia Bucuresti.

Traian N. Florea, asistent medical la Centrul de medicina sportiva.

NICOLAE CEAUSESCU
PRESEDINTELE
REPUBLICII SOCIALISTE ROMANIA

Acest document poate avea modificări ulterioare. Cumpărați documentul în formă actualizată sau alegeți un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată.

;
se încarcă...