Legestart nr. 12/2018

Este constituțională obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale?
de Mădălina Moceanu

17 decembrie 2018

În versiunea gratuită textul este afișat parțial. Pentru textul integral alegeți un abonament Lege5 care permite vizualizarea completă a documentului.

Cumpără forma completă
  •  

De dată relativ recentă în Monitorul Oficial al României, Partea I nr. 1015/29.11.2018 a fost publicată Decizia CCR nr. 490/17.07.2018 și menționăm faptul că, potrivit art. 147 alin. (4) din Constituție, de la data publicării (în cazul de față de la data de 29.11.2018) decizia CCR este general obligatorie și are putere numai pentru viitor.

Menționăm faptul că, prin decizia mai sus-amintită, CCR, cu unanimitate de voturi, a respins excepția de neconstituționalitate și a constatat că prevederile art. 4 alin. (12) lit. d) și art. 10 lit. j) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale sunt constituționale în raport cu criticile formulate.

Care este conținutul textelor de lege declarate constituționale de Curtea Constituțională?

..........


În versiunea gratuită textul este afișat parțial. Pentru textul integral alegeți un abonament Lege5 care permite vizualizarea completă a documentului.

;
se încarcă...