Consiliul de Stat

Decretul nr. 640/1968 privind conferirea de ordine și medalii unor membri ai Uniunii artiștilor plastici din Republica Socialistă România

Modificări (...)

Text publicat în M.Of. al României.

În vigoare de la 04 noiembrie 1968

Acest document poate avea modificări ulterioare. Cumpărați documentul în formă actualizată sau alegeți un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată.

Cumpără forma actualizată

sau autentifică-te

  •  

Pentru activitate deosebită în domeniul artelor plastice,

Consiliul de Stat al Republicii Socialiste România d e c r e t e a z ă:

Art. 1. -

Se conferă ordinul Meritul Cultural clasa I tovarășilor:

Corneliu Gh. Baba, pictor, București.

Catul Gh. Bogdan, pictor, București.

Boris Caragea, sculptor, București.

Henri H. Catargi, pictor, București.

Aurel A. Ciupe, pictor, Cluj.

Aurelia I. Ghiață, artist decorator, București.

Oscar M. Han, sculptor, București.

Ion P. Irimescu, sculptor, București.

Zoltan I. Kovacs, pictor, Cluj.

Romulus Gh. Ladea, sculptor, Cluj.

Emeric B. Nagy, pictor, Cluj.

Cecilia I. Cuțescu-Storck, pictor, București.

Geza I. Vida, sculptor, Baia Mare.

Art. 2. -

Se conferă ordinul Meritul Cultural clasa a II-a tovarășilor:

Ion V. Covaliu-Brăduț, pictor, București.

Petre P. Comarnescu, critic, București.

Mac A. Constantinescu, sculptor, București.

Ștefan S. Constantinescu, pictor, București.

Anastasie D. Demian, grafician, București.

Ion C. Frunzetti, critic, București.

Hans Fr. Herman, pictor, Sibiu.

Vasile B. Kazar, grafician, București.

Max Herman I. Maxy, pictor, București.

Ion I. Musceleanu, pictor, București.

Albert A. Nagy, pictor, Cluj.

Vasile Gheorghescu Paleologu, critic, Craiova.

Jules I. Perahim, grafician, București.

Milița M. Petrașcu, sculptor, București.

Gheorghe Gh. Popescu, pictor, București.

Ion A. Sima, pictor, Cluj.

Rudolf L. Schweitzer-Cumpănă, pictor, București.

Jenii K. Szervatius, sculptor, Cluj.

Horia D. Teodoru, grafician, București.

Ion I. Vlasiu, sculptor, București.

Art. 3. -

Se conferă Ordinul Muncii clasa a III-a tovarășilor:

Vasile P. Pipaș, director la Uniunea artiștilor plastici.

Vladimir C. Văzdăuțan, director la Fondul plastic București.

Art. 4. -

Se conferă ordinul Meritul Cultural clasa a III-a tovarășilor:

Petre I. Abrudan, pictor, Cluj.

Virgil S. Almășanu, pictor, București.

Gheorghe V. Apostu, sculptor, București.

Octavian A. Angheluță, pictor, București.

Nicolae S. Argintescu-Amza, critic, București.

Zoe Gh. Băicoianu, sculptor, București.

Constantin Gh. Baciu, grafician, București.

Ethel P. Lucaci Băiaș, grafician, Constanța.

Geta Gh. Brătescu, grafician, București.

Adam Gh. Bălțatu, pictor, București.

Cecilia Stork-Botez, artist decorator, București.

Ion D. Bițan, pictor, București.

Radu Fănel Bogdan, critic, București.

Corina Beiu Angheluță, grafician, București.

Alexandru Al. Brătășanu, pictor scenograf, București.

Traian Marius Gh. Butunoiu, sculptor, București.

Marcela Gh. Cordescu, grafician, București.

Aurel E. Cojan, pictor, București.

Lena C. Constante, pictor, București.

Marcel E. Chirnoagă-Milarenco, grafician, București.

Simona V. Vasiliu Chintilă, pictor, București.

Miron T. Constantinescu, grafician, București.

Naum S. Corcescu, sculptor, București.

Cik A. Damadian, grafician, București.

Lucia P. Bălăcescu Demetriad, pictor, București.

Vasile N. Dobrian, grafician, București.

Vasile C. Drăguț, critic, București.

Micaela I. Eleutheriade, pictor, București.

Francisc R. Ferch, pictor, Timișoara.

Gheorghe I. Ghițescu, critic, București.

Benedict V. Gănescu, grafician, București.

Cristea I. Grosu, sculptor, București.

Octav A. Grigorescu, grafician, București.

Olga H. Greceanu, pictor, București.

Dan V. Grigorescu, critic, București.

Ion E. Gheorghiu, pictor, București.

Vincențiu G. Grigorescu, grafician, București.

Paul I. Gherasim, pictor, București.

Petre Gh. Grant, grafician, București.

Dan N. Hăulică, critic, București.

Gheorghe Gh. Ionescu, pictor, București.

Gheorghe I. Iacob, pictor, București.

Gheorghe I. Vancenco, grafician, București.

Gustav S. Kollar, pictor, Brașov.

Andras C. Koss, sculptor, Cluj.

Ovidiu Gh. Maitec, sculptor, București.

Anatolie I. Mîndrescu, critic, București.

Andrei Gh. Micola, pictor, Baia Mare.

Iosif A. Molnar, grafician, București.

Victor Craiu E. Mihăilescu, grafician, Iași.

Paul Gh. Miracovici, pictor, București.

Gavril G. Miklossy, pictor, Cluj.

Emil I. Mereanu, sculptor, București.

Patriciu M. Mateescu, sculptor, București.

Ary I. Murnu, pictor, București.

Ștefan C. Norris, pictor scenograf, București.

Ion M. Nicodim, pictor, București.

Mihai P. Onofrei, sculptor, București.

Clelia P. Ottone Obreja, grafician, București.

Eugen V. Popa, pictor, București.

Ion D. Pacea, pictor, București.

Mimi D. Podeanu, artist decorator, București.

Constantin I. Piliuță, pictor, București.

Maria C. Pană Buescu, artist decorator, București.

Mariana Gh. Riegler-Petrașcu, grafician, București.

Gheorghe D. Radu, pictor, București.

Iosif H. Rosenbluth, pictor, București.

Iosif S. Ross, grafician, București.

Gy. Szabo Bella, grafician, Cluj.

Vanda Vladimirescu-Sachelarie, pictor, București.

Celline B. Sevastos Emilian, sculptor, București.

Gheorghe Gh. Saru, pictor, București.

Ion D. Sălișteanu, pictor, București.

Margareta I. Sterian, pictor, București.

Vladimir Doru Gh. Setran, pictor, București.

Gheorghe I. Tomaziu, pictor, București.

Art. 5. -

Se conferă ordinul Meritul Cultural clasa a IV-a tovarășilor:

Anastase V. Anastasiu, pictor, București.

Eftimie I. Bîrleanu, pictor, Iași.

Eugen Fr. Boușcă, pictor, Iași.

Leon A. Biju, pictor, București.

Alexandru Fr. Benczedi, sculptor, Cluj.

Constantin N. Blendea, pictor, București.

Petre I. Balogh, sculptor, București.

Silviu V. Băiaș, pictor, Constanța.

Sabin I. Bălașa, pictor, București.

Constantin C. Berdilă, pictor, București.

Traian I. Brădean, pictor, București.

Silviu C. Bogdan, pictor, Cluj.

Lajos Roman Gh. Boros, pictor, Brașov.

Nicolae N. Brana, grafician, București.

Ion Bărbulescu B'Arg, grafician, București.

Valentina Bardu, grafician, București.

Friederich Fr. Bomches, pictor, Brașov.

Alexandru Gr. Călinescu, sculptor, București.

Vasile N. Celmare, pictor, București.

Ella M. Cancicov, artist decorator, București.

Eugen V. Ciucă, sculptor, București.

Ion Gh. Chișu, pictor, Sibiu.

Marius A. Cilievici, pictor, București.

Pavel T. Codiță, pictor, București.

Iosif I. Cova, grafician, București.

Nell L. Cobar, grafician, București.

Lucia Gh. Cosmescu, grafician, București.

Ioan Constantin Demetrescu (Dem), grafician, București.

Cornelia M. Daneț, grafician, București.

Camilian C. Demetrescu, pictor, București.

Wilhelm A. Demeter, sculptor, Constanța.

Emilia L. Dumitrescu, grafician, Galați.

Florica M. Fărcașu, artist decorator, București.

Petre C. Feier, pictor, Cluj.

Iosif I. Fekete, sculptor, Oradea.

Laszlo G. Feszt, grafician, Cluj.

Sever P. Frențiu, pictor, Arad.

Vasile N. Gorduz, sculptor, București.

Eugen D. Gîscă, pictor, București.

Petre I. Hîrtopeanu, pictor, Iași.

Valentin H. Hoeflich, pictor, București.

Teodor E. Harșia, pictor, Cluj.

Dan Gh. Hatmanu, pictor, Iași.

Mihai I. Horea, pictor, București.

Coriolan I. Hora, pictor, Oradea.

Martin I. Izsak, sculptor, Tîrgu Mureș.

Peter I. Iacobi, sculptor, București.

Simion Al. Iuca, grafician, București.

Costin P. Ioanid, pictor, București.

Florica I. Ioan, sculptor, București.

Gheorghe D. Iliescu-Călinești, sculptor, București.

Sorin E. Ionescu, pictor, București.

Ioana A. Kassargian, sculptoriță, București.

Constantin C. Lucaci, sculptor, București.

Iacob N. Lazăr, pictor, București.

Fred L. Mikos, grafician, București.

Valeriu A. Munteanu, grafician, București.

Alexandru A. Mohi, pictor, Cluj.

Ion Lucian A. Murnu, sculptor, București.

Viorel I. Mărgineanu, pictor, București.

Adina Paula Gh. Moscu, pictor, București.

Aurel V. Nedel, pictor, București.

Florin I. Niculiu, pictor, București.

Georgeta V. Năpăruș, pictor, București.

Dan Nemțeanu, pictor scenograf, București.

Tiberiu E. Nicorescu, grafician, București.

Abody S. Nagy-Bela, pictor, Cluj.

Iulia St. Oniță, sculptor, București.

Iulian T. Olariu, grafician, București.

Mircea A. Olarian, grafician, București.

Marcel T. Olinescu, grafician, București.

Ioan D. Petrovici, grafician, Iași.

Alexandru Patachi, pictor, Arad.

Lucia I. Piso, pictor, Cluj.

Virgil Gh. Preda, pictor, București.

Constantin Popescu, artist decorator, București.

Constantin Popovici, sculptor, București.

Silvia Radu, sculptor, București.

Mircea Ștefănescu, sculptor, București.

Paul I. Sima, pictor, Cluj.

Aurel T. Stoicescu, grafician, București.

Lucreția C. Szasz, pictor, București.

Ana Maria Smighelschi, grafician, București.

Grațiela Gh. Stoichiță, artist decorator, București.

Eugen M. Taru, grafician, București.

Alexandru Gh. Tipoia, pictor, București.

Gheorghe N. Vînătoru, pictor, București.

Vasile N. Vasiliu-Falti, sculptor, București.

Paul Al. Vasilescu, sculptor, București.

Ileana G. Balotă-Vremir, artist decorator, Cluj.

Arthur I. Vetro, sculptor, Cluj.

Napoleon S. Zamfir, grafician, București.

Art. 6. -

Se conferă ordinul Meritul Cultural clasa a V-a tovarășilor:

Petre I. Achițenie, pictor, București.

Magda Ardeleanu, grafician, București.

Matty V. Aslan, grafician, București.

Constantin S. Agafiței, pictor, Iași.

Nicolae B. Apostol, pictor, Baia Mare.

Paul P. Atanasiu, pictor, București.

Barbu Brezianu, critic, București.

Andrei A. Bordi, pictor, Tîrgu Mureș.

Trofin L. Brînză, grafician, București.

Nuți N. Borteanu-Raiovici, artist decorator, București.

Mircea I. Bălău, grafician, Cluj.

Emil V. Băcilă, pictor, Cluj.

Eva A. Siegler Cerbu, grafician, București.

Mihai C. Cămăruț, pictor, Iași.

Maria A. Constantin, grafician, București.

Dumitru I. Cionca, grafician, Galați.

Gheorghe Gh. Coman, sculptor, Ploiești.

Vasile V. Crișan, sculptor, Cluj.

Stan S. Done, grafician, București.

Constantin I. Dipșe, pictor, București.

Dure D. Diodor, pictor, Timișoara.

Flaviu I. Dragomir, artist decorator, București.

Gheorghe I. Darnian, pictor, Ploiești.

Liviu Simion E. Florian, pictor, Cluj.

Virgil V. Fulicea, sculptor, Cluj.

Kalman C. Fodor, pictor, Petroșani.

Alexandru G. Gheorghiță, sculptor, București.

Victor P. Gaga, sculptor, Timișoara.

Elena C. Greculesei, pictor, București.

Iulia Gh. Hălăucescu, grafician, Piatra-Neamț.

Doina I. Hordovan, pictor, Cluj.

Traian O. Hrișcă, pictor, Baia Mare.

Eugenia I. Iftodie, pictor, București.

Ana S. Iliuț, grafician, București.

Sin Gh. Ionescu, pictor, București.

Pavel D. Ilie, pictor, București.

Silvan D. Ionescu, grafician, București.

Adalbert P. Luca, pictor, Timișoara.

Lin Singer I. Lazăr, grafician, București.

Ion Murariu, pictor, București.

Iosif I. Matyas, grafician, Petroșani.

Eftimie A. Modîlcă, pictor, Brașov.

Ervant O. Nicogosian, pictor, București.

Ion (Jean) M. Nițescu, pictor, București.

Vlad L. Niculescu, artist decorator, București.

Cornelia I. Olteanu, pictor, București.

Gheorghe Gh. Olariu, pictor, Tîrgu Mureș.

Alexandru C. Puskas, sculptor, Cluj.

Amelia I. Pavel, critic, București.

Vasile V. Pintea, grafician, Timișoara.

Adrian T. Podoleanu, pictor, Iași.

Olga V. Porumbaru, sculptor, București.

Vasile V. Paulovici, grafician, Baia Mare.

Stelian Gh. Panțu, grafician, București.

Ileana Popescu, artist decorator, București.

Ion D. Popescu-Negreni, pictor, București.

Constantin V. Plăcintă, grafician, București.

Nicolae C. Popescu, grafician, București.

Victor Gh. Rusu-Ciobanu, grafician, București.

Rhea Silvia S. Radu, pictor, Sibiu.

Alexandru I. Seinelic, pictor, Baia Mare.

Tibor V. Szervatius, sculptor, Cluj.

Nicolae D. Săftoiu, grafician, București.

Vladimir I. Sulschi, sculptor, București.

Victor Silvester, grafician, Petroșani.

Iosif B. Telman, grafician, Petroșani.

Ion I. Tolan, sculptor, Arad.

Mircea V. Vremir, pictor, Cluj.

Vasile Gh. Varga, pictor, București.

Florica Vasilescu, artist decorator, București.

Gheorghe Ștefănescu, pictor scenograf, București.

Art. 7. -

Se conferă Medalia Muncii tovarășilor:

Vasile T. Avram, șef de echipă, culori la Combinatul Fondului plastic, București.

Matei N. Dima, șef de birou de personal la Uniunea artiștilor plastici, București.

Alexandru P. Eftimescu, șef de atelier turnătorie în bronz la Combinatul Fondului plastic, București.

Corvin C. Georgescu, șef de serviciu plan organizarea muncii la Fondul plastic, București.

Hans R. Gundis, șef de atelier turnătorie în ipsos la Combinatul Fondului plastic, București.

Eufrosina Fl. Ionescu, șef de echipă culori la Combinatul Fondului plastic, București.

Virgil N. Ionescu, șef de serviciu contabilitate la Fondul plastic, București.

Dumitru I. Liritis, șef de atelier, cioplitorie în piatră la Combinatul Fondului plastic, București.

Constantin C. Marinescu, consilier juridic la Uniunea artiștilor plastici, București.

Gheorghe Gh. Rădulescu, șef de serviciu comenzi la Fondul plastic, București.

Lucia I. Simionescu, contabil șef la Uniunea artiștilor plastici, București.

Petre S. Șerban, șef de atelier feronerie la Combinatul Fondului plastic, București.

Art. 8. -

Se conferă medalia Meritul Cultural clasa I tovarășilor:

Iosif I. Bela, pictor, Baia Mare.

Gheorghe V. Boțan, grafician, București.

Clara Cantemir, grafician, București.

Valer C. Chende, sculptor, București.

Adalbert P. Kromer, grafician, București.

Francisc I. Deak, grafician, Cluj.

Carola Fr. Fritz, grafician, Timișoara.

Vintilă A. Făcăianu, grafician, Ploiești.

Carol C. Fuhrman, artist decorator, Cluj.

Zizi A. Frențiu, artist decorator, Arad.

Alfred F. Grieb, grafician, Cluj.

Viorica A. Velescu-Ilie, pictor, București.

Nicolae Gh. Iorga, pictor, Sibiu.

Cornelia I. Ionescu, artist decorator, București.

Ion A. Minoiu, pictor, București.

Virgil F. Miu, pictor, București.

Ion I. Mitrea, pictor, Cluj.

Nicolae I. Marinache, pictor, Craiova.

Hortensia P. Masichievici, grafician, București.

Nicolae N. Matyas, pictor, Iași.

Cristea C. Muller, grafician, București.

Margareta M. Nemeș, pictor, Cluj.

Lidia C. Nancuinschi, pictor, București.

Emilia C. Petrovici Niculescu, pictor, București.

Mihai M. Olos, pictor, Baia Mare.

Mihai N. Rusu, pictor, București.

Maria St. Stiplosek, grafician, București.

Ion F. Tolaș, pictor, București.

Laszlo Gh. Toth, grafician, Cluj.

Elena Gh. Chelaru-Uță, pictor, București.

Mircea I. Vărzaru, pictor, Constanța.

Mihu R. Vulcănescu, grafician, București.

Friederich P. Walter, grafician, Baia Mare.

Alexandru A. Zolcsak, pictor, Tîrgu Mureș.

Președintele Consiliului de Stat,
NICOLAE CEAUȘESCU

București, 4 noiembrie 1968.

Nr. 640.

Acest document poate avea modificări ulterioare. Cumpărați documentul în formă actualizată sau alegeți un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată.

;
se încarcă...