Consiliul de Stat

Decretul nr. 797/1968 privind conferirea ordinului și medaliei Meritul Cultural unor membri ai colectivelor artistice din instituțiile muzicale de concerte și spectacole

Modificări (...)

Text publicat în M.Of. al României.

În vigoare de la 25 septembrie 1968

Acest document poate avea modificări ulterioare. Cumpărați documentul în formă actualizată sau alegeți un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată.

Cumpără forma actualizată

sau autentifică-te

  •  

Consiliul de Stat al Republicii Socialiste România d e c r e t e a z ă:

Art. 1. -

Pentru activitate îndelungată și merite deosebite în activitatea muzicală se conferă ordinul Meritul Cultural clasa I tovarășilor:

Jean A. Bobescu, dirijor, pensionar, Opera Română din București.

Ion Dacian, solist, directorul Teatrului de Operetă din București.

Gherase E. Dendrino, compozitor, dirijor la Teatrul de Operetă din București.

Franz Xaver F. Dressler, dirijor al corului "Bach" din Sibiu.

Arta I. Florescu, solistă la Opera Română din București.

Nicolae A. Herlea, solist la Opera Română din București

Zenaida C. Pally, solistă la Opera Română din București.

Lia Pop, solistă, pensionară, Opera Română din Cluj.

Nicolae P. Secăreanu, solist, pensionar, Opera Română din București.

Alexandru A. Szinberger, regizor, directorul Operei Maghiare din Cluj.

Petre Gh. Ștefănescu-Goangă, solist, pensionar, Opera Română din București.

Ana Rozsa Vasiliu, solistă, pensionară, Opera Română din Cluj.

Art. 2. -

Pentru merite deosebite în activitatea muzicală se conferă:

I. Ordinul Meritul Culturul clasa a II-a tovarășilor:

Nicu Apostolescu, solist, pensionar, Opera Română din București.

Constantin A. Bobescu, dirijor la Orchestra de studio a Radioteleviziunii.

Mia Braia, solistă de muzică populară și romanțe, București.

Mircea V. Buciu, solist, pensionar, Opera Română din București.

Constantin Bugeanu, dirijor, directorul Orchestrei simfonice a Cinematografiei.

Iosif E. Conta, dirijor la Orchestra simfonică a Radioteleviziunii.

Nicușor I. Constantinescu, regizor la Teatrul de Operetă din București.

Oleg M. Danovschi, maestru de balet la Opera Română din București.

Emanoil Gh. Elenescu, dirijor la Orchestra simfonică a Radioteleviziunii.

Gheorghe H. Halmoș, solist concertist la Filarmonica din Cluj.

Irinel Liciu, solistă balet la Opera Română din București.

Maria S. Lătărețu, solistă de muzică populară, București.

Fănică Luca, solist instrumentist, pensionar.

Gică D. Petrescu, solist de muzică ușoară la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Mircea Gh. Popa, dirijor la Opera Română din București.

Ioana Radu, solistă de muzică populară și romanțe, București.

Jean D. Rînzescu, regizor la Opera Română din București.

Ștefan S. Ruha, solist concertist la Filarmonica din Cluj.

Nicu Gh. Stănescu, dirijor la Orchestra de muzică populară "Barbu Lăutaru" a Filarmonicii "George Enescu" din București.

Sara Gy. Trozner, instrumentistă la Filarmonica din Tîrgu Mureș.

Elena Zamora, solistă vocală, pensionară.

II. Ordinul Meritul Cultural clasa a III-a tovarășilor:

Augustin M. Almășanu, solist la Opera Română din Cluj.

Mihail C. Arnăutu, solist, pensionar, Opera Română din București.

Nicolae Boboc, dirijor, directorul Operei din Timișoara.

Ion I. Buzea, solist la Opera Română din București.

Teodor F. Carabiberi, solist la Opera Română din Cluj.

Elisabeta Cartiș, solistă la Opera Română din București.

Elena S. Cernei, solistă la Opera Română din București.

Gheorghe Gh. Cotovelea, solist balet la Opera Română din București.

Nicolae G. Dinescu, regizor, directorul Teatrului satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Dorina Drăghici, solistă de muzică ușoară la Teatrul de estradă "Ion Vasilescu" din București.

Octav I. Enigărescu, solist la Opera Română din București.

Nicolae N. Florei, solist la Opera Română din București.

George E. Groner, actor la Teatrul de Operetă din București.

Lia G. Hubic, solistă la Opera Română din Cluj.

Magda M. Ianculescu, solistă la Opera Română din București.

Ileana I. Iliescu, solistă balet la Opera Română din București.

Dan Gh. Iordăchescu, solist la Opera Română din București.

Anatol Kisadji, dirijor la Opera Română din Cluj.

Ladislau D. Konya, solist la Opera Română din București.

Eugen E. Lazăr, dirijor la Opera Română din Cluj.

Maria B. Lucaci, solistă balet la Opera Maghiară din Cluj.

Valentina D. Massini, solistă balet la Opera Română din București.

Bimbo S. Mărculescu, actor la Teatrul de Operetă din București.

Gheorghe Merișescu, directorul Operei Române din Cluj.

Alexa N. Mezincescu, solistă balet la Opera Română din București.

David P. Ohanesian, solist la Opera Română din București.

Francisc F. Ottrok, solist, pensionar, Opera Maghiară din Cluj.

Radu I. Paladi, compozitor, București.

Elena F. Penescu-Liciu, maestră de balet la Teatrul de Operetă din București.

Norbert W. Petri, compozitor, dirijor la Teatrul muzical din Brașov.

Virgil Pop, concert maestru la Orchestra simfonică a Cinematografiei.

Magdalena I. Popa, solistă balet la Opera Română din București.

Sili Popescu, solistă la Teatrul de Operetă din București.

Nae Roman, actor la Teatrul de Operetă din București.

Virginica Romanovschi, actriță la Teatrul de Operetă din București.

Ladislau Sass, solist la Opera Maghiară din Cluj.

Ludovic A. Spiess, solist la Opera Română din București.

Cornel M. Stavru, solist la Opera Română din București.

N. Stroe, actor, pensionar, Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Ioana S. Nicola-Știrbei, solistă, pensionară, Opera Română din București.

Mihail C. Știrbei, solist, pensionar, Opera Română din București.

Valentin C. Teodorian, solist la Opera Română din București.

Ion R. Tudoran, solist, pensionar, Opera Română din București.

Victor V. Vida, solist la Opera Maghiară din Cluj.

Maria Wauvrina, actriță, pensionară, Teatrul de Operetă din București.

III. Ordinul Meritul Cultural clasa a IV-a tovarășilor:

Nicolae V. Alexandru, instrumentist la Opera Română din București.

Petre Alexandru, solist vocal, pensionar.

Ion I. Baciu, dirijor la Filarmonica din Iași.

Doina N. Badea, solistă de muzică ușoară la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Viorel T. Ban, solist la Opera Română din București.

Iosif Birtalan, compozitor, dirijor la Ansamblul de cîntece și dansuri din Tîrgu Mureș.

Ioan V. Bădănoiu, concert maestru la Opera Română din București.

Oszkar R. Boda, instrumentist la Orchestra Filarmonicii din Oradea.

Petre S. Badeuț, maestru de balet la Ansamblul "Perinița" din București.

Romulus Botto, dirijor la Orchestra de muzică populară a Filarmonicii din Oradea.

Francisc S. Borbely, solist la Opera Maghiară din Cluj.

Nicolae N. Brînduș, compozitor, solist concertist la Filarmonica din Ploiești.

Iulia Buciuceanu, solistă la Opera Română din București.

Toni G. Buiacici, actor la Teatrul de Operetă din București.

Rodica Bujor, solistă de muzică populară și romanțe, București.

Constanța A. Cîmpeanu, solistă la Teatrul de Operetă din București.

Adriana V. Codreanu, solistă la Teatrul de Operetă din București.

Maria St. Krilovici, solistă la Opera Română din București.

Ion Danielescu, dirijor la Secția de estradă a Teatrul din Ploiești.

Florica I. Dimitriu, regizor muzical la Radioteleviziune.

Constantin P. Drăghici, solist la Teatrul de Operetă din București.

Margareta I. Fodor, solistă balet la Opera Maghiară din Cluj.

Constantin St. Gabor, solist la Opera Română din București.

Emil Gavriș, solist vocal la Orchestra de muzică populară "Barbu Lăutaru" a Filarmonicii "George Enescu" din București.

Remus Georgescu, dirijor la Filarmonica din Timișoara.

Alexandru M. Grozuță, solist de muzică populară, București.

Viorica Cortez-Guguianu, solistă la Filarmonica din Iași.

Gheorghe I. Hamza, concert maestru la Opera Română din București.

Laszlo J. Horvath, solist la Opera Maghiară din Cluj.

Ștefan I. Lăzărescu, solist de muzică populară, București.

Valentin T. Loghin, solist la Opera Română, București.

Teodora V. Lucaciu, solistă la Opera Română din București.

Ion M. Luican, solist la Orchestra de muzică populară "Barbu Lăutaru" a Filarmonicii "George Enescu" din București.

Dragoș M. Tuncan, dirijor la Ansamblul de cîntece și dansuri din Suceava.

Hero Lupescu, regizor la Opera Română din București,

Aida Moga, solistă de muzică ușoară la Teatrul de estradă "Ion Vasilescu" din București.

Ștefan I. Mureșanu, dirijor la Ansamblul "Perinița" din București.

Marica I. Munteanu, solistă la Teatrul de Operetă din București.

Vali Niculescu, solistă la Teatrul de Operetă din București.

Nicolae Nițescu, solist la Teatrul de estradă "Ion Vasilescu" din București.

Stelian Gh. Olariu, dirijor de cor la Opera Română din București.

Gheorghe Gh. Pascu, muzicolog, conferențiar universitar la Conservatorul din Iași.

Helmut Fr. Plattner, solist concertist, lector universitar la Conservatorul "Ciprian Porumbescu" din București.

Emil L. Popescu, actor la Teatrul de Operetă din București.

Constantin Al. Rădulescu, dirijor la Teatrul de Operetă din București.

Lucia T. Romanescu-Burada, instrumentistă la Filarmonica din Iași.

Ion N. Românu, dirijor, directorul Filarmonicii din Timișoara.

Emil D. Simon, dirijor la Filarmonica din Cluj.

Gelu D. Solomonescu, dirijor la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Lucia I. Stănescu, solistă la Opera Română din Cluj.

Zizi Șerban, actriță la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Horia I. Șerbănescu, actor la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Sergiu Al. Stefanschi, solist balet la Opera Română din București.

Cella C. Tănăsescu, solistă la Teatrul de Operetă din București.

Dimitrie G. Tăbăcaru, regizor la Opera din Iași.

Elena T. Dima-Toroiman, solistă la Opera Română din București.

Corneliu C. Trăilescu, dirijor la Opera Română din București.

Nicolae Gr. Țăranu, solist la Teatrul de Operetă din București.

Mauriciu S. Vescan, compozitor, directorul Teatrului muzical din Brașov.

Maria H. Voloșescu, solistă la Opera Română din București.

George T. Zaharescu, regizor, directorul Operei din Iași.

Radu I. Zaharescu, actor la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Cristina V. Hamel-Zirra, solistă balet la Opera Română din București.

IV. Ordinul Meritul Cultural clasa a V-a tovarășilor:

Elena Gh. Agapie, pictor scenograf la Teatrul de Operetă din București.

Teodor Gh. Anastasiu, solist la Opera Română din Cluj.

Nicolae Gh. Anton, solist balet la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Cornel S. Arion, compozitor, dirijor la Școala populară de artă din Brașov.

Constantin D. Ațărăniței, instrumentist la Filarmonica din Brașov.

Ludovic L. Baci, dirijor la Orchestra de studio a Radioteleviziunii.

Adalbert I. Balogh, maestru de balet la Opera din Iași.

Mia S. Barbu, solistă de romanțe, profesoară la Liceul de muzică nr. 1 din București.

Maria E. Bardisbanian-Faur, solistă balet la Opera din Timișoara.

Alexandru V. Boroș, instrumentist la Filarmonica din Timișoara.

Paula Gh. Brîncoveanu, pictor scenograf la Opera Română din București.

Nicolae N. Brînzeu, dirijor la Filarmonica din Arad.

Angela I. Buciu, solistă de muzică populară la Ansamblul de cîntece și dansuri din Baia Mare.

Cornel A. Bucșa, instrumentist la Filarmonica din Tîrgu Mureș.

Constantin I. Busuioc, dirijor la Orchestra de muzică populară a Filarmonicii din Craiova.

Marcel A. Budală, solist instrumentist de muzică populară la Radioteleviziune.

Horia I. Căciulescu, actor la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Valeria I. Gherghel-Căprariu, solistă balet la Opera Română din Cluj.

Vasile I. Căpușanu, solist balet la Opera Română din Cluj.

Constantin D. Cîrjan, secretar literar-muzical la Opera Română din București.

Amatto C. Checiulescu, solist balet la Opera Română din București.

Elena I. Cincu, solistă la Opera Română din București.

Adriana F. Ciuciu, solistă la Opera din Timișoara.

Petre I. Ciortea, solist balet la Opera Română din București.

Petre C. Codreanu, muzicolog, director adjunct artistic la Opera Română din București.

Gheorghe S. Corbeni, solist la Opera Română din București.

Corneliu Costiug, dirijor la Filarmonica din Satu Mare.

Mihai Gh. Cozmei, muzicolog, lector universitar la Conservatorul din Iași.

Gheorghe D. Cuciureanu, instrumentist la Opera Română din București.

Elena Dacian, solistă balet la Opera Românâ din București.

Elemer N. Deneș, concert maestru la Filarmonica din Brașov.

Sile N. Dinicu, dirijor la Orchestra de estradă a Radioteleviziunii.

Maxim N. Drăgan, dirijor, profesor la Facultatea de muzică a Institutului pedagogic din Tîrgu Mureș.

Ofelia Gr. Drăgănescu, pictor scenograf la Opera Română din București.

Constantin Gh. Dumitru, solist la Opera Română din București.

Lili L. Dușescu, solistă la Teatrul de Operetă din București.

Sandu I. Fayer, maestru de balet la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Bițu S. Fălticineanu, regizor la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Fărămiță Lambru, solist instrumentist de muzică populară la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Corneliu C. Fînățeanu, solist la Opera Română din București.

Alexandru Firez, directorul Filarmonicii din Oradea.

Ioan T. Florea, folclorist la Filarmonica din Arad.

Teodor Gh. Foale, dirijor la Ansamblul sîrb de cîntece și dansuri din Timișoara.

Radu Mircea I. Giurgiuman, solist la Teatrul muzical din Brașov.

Tomislav M. Giurigi, instrumentist la Ansamblul sîrb de cîntece și dansuri din Timișoara.

Silviu Gh. Gurău, solist la Teatrul de Operetă din București.

Adalbert I. Hari, dirijor la Opera Maghiară din Cluj.

Mircea I. Hoinic, dirijor la Filarmonica din Timișoara.

Tiberiu V. Horvath, instrumentist la Filarmonica din Cluj.

Hugo I. Huss, dirijor la Filarmonica din Arad.

Ioan G. Hvorov, solist la Opera Română din București.

Eizich H. Iancovici, dirijor la Orchestra de muzică populară "Plaiurile Bistriței" a Filarmonicii din Bacău.

Constantin I. Iliescu, solist la Opera Română din București.

Gheorghe M. Iliescu, solist la Opera Română din București.

Liviu C. Ionescu, dirijor la Orchestra de studio a Radioteleviziunii.

Anghel C. Ionescu, regizor la Opera Română din Cluj.

Dumitru I. Ionescu, instrumentist la Filarmonica din Iași.

Luigi S. Ionescu, solist de muzică ușoară la Teatrul de estradă "Ion Vasilescu" din București.

Valeria T. Rădulescu-Ionescu, solistă la Teatrul de Operetă din București,

Aurel N. Ioniță, solist de muzică populară la Ansamblul "Perinița" din București.

Ioan V. Ipser, pictor scenograf la Opera Română din București.

Gheorghe I. Isman-Paulman, maestru corepetitor la Teatrul muzical din Constanța.

Alexandru I. Jula, solist la Teatrul muzical din Galați.

Aladar A. Kanalas, instrumentist la Filarmonica din Satu Mare.

Liviu Tr. Kavasi, dirijor la Teatrul de Operetă din București.

Ioan V. Kecenovici, dirijor la Opera din Timișoara.

Iosif I. Koesis, concert maestru la Filarmonica din Timișoara.

Geza G. Kozma, compozitor, profesor la Facultatea de muzică a Institutului pedagogic din Tîrgu Mureș.

Roland A. Laub, pictor scenograf la Opera Română din București.

Carol St. Litvin, dirijor la Orchestra de studio a Radioteleviziunii.

Irina Ghizela F. Liuba, solistă la Opera din Timișoara.

Vasile P. Marcu, maestru de balet la Opera Română din București.

Maria A. Marcu, solistă la Orchestra de muzică populară a Filarmonicii din Cluj.

Ion N. Macovei, instrumentist la Teatrul muzical din Constanța.

Grigore I. Macovei, dirijor la Ansamblul de cîntece și dansuri din Suceava.

Gică Gh. Manolache, solist la Teatrul muzical din Constanța.

Gigi Marga, solistă de muzică ușoară, București.

Mircea A. Mavrodin, solist la Opera din Timișoara.

Vasile C. Martinoiu, solist la Opera Română din București.

Aurel I. Mărginean, solist balet la Opera Română din Cluj.

Cleopatra Gr. Melidoneanu, solistă la Teatrul de Operetă din București.

Laszlo I. Mezas, instrumentist la Teatrul din Sfîntu Gheorghe.

Petre A. Mihăilescu, instrumentist la Teatrul satiric muzical "Constantin Tănase" din București.

Mihail T. Mircea, instrumentist la Filarmonica din Timișoara.

Ilie Gh. Micu, compozitor, profesor la Liceul de muzică din Sibiu.

Ion Gh. Miron, solist la Teatrul muzical din Galați.

Rațiu Miron, dirijor la Filarmonica din Oradea.

Dan R. Moise, balerin la Opera Română din București.

Dan L. Moisescu, dirijor, solist la Orchestra de muzică populară "Miorița" a Filarmonicii din Brașov.

Titus I. Morariu, solist la Opera din Timișoara.

Alexandru A. Mozes, corist la Ansamblul de cîntece și dansuri din Tîrgu Mureș.

Alexandru Al. Munteanu, dirijor la Filarmonica din Satu Mare.

Anton Negoițescu, solist la Teatrul de Operetă din București.

Mircea C. Nemens, solist la Teatrul de Operetă din București.

Milca P. Nistor, solistă la Opera Română din București.

Ionel G. Pantea, solist la Opera Română din Cluj.

Elena I. Patriche Condruț, solistă la Teatrul muzical din Galați.

Constantin P. Petrovici, dirijor la Opera Română din București.

Maria Pietraru, solistă de muzică populară la Ansamblul "Perinița" din București.

Daniel R. Padlovski, solist concertist la Filarmonica din Iași.

Viorica I. Pop, solistă la Teatrul muzical din Galați.

Paul E. Popescu, dirijor la Opera Română din București.

Elena Gh. Popescu, solistă la Opera din Timișoara.

Eugenia P. Popescu-Județ, maestră de balet la Ansamblul "Perinița" din București.

Iulia Ileana D. Puni, solistă la Opera Maghiară din Cluj.

Alexandru St. Racu, dirijor de cor la Ansamblul de cîntece și dansuri din Craiova.

Ioan I. Radu, solist la Orchestra de muzică populară "Cindrelul" a Filarmonicii din Sibiu.

Ștefania Rareș, solistă de muzică populară la Ansamblul "Perinița" din București.

Lucia L. Roic, solistă la Teatrul de Operetă din București.

Romulus C. Sîrbu, solist balet la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Livia I. Silaghi-Poroliseanu, solistă la Opera Maghiară din Cluj.

Elizeu Vasile I. Simulescu, solist la Teatrul muzical din Constanța.

Clarisse H. Siorban, solistă balet la Opera Română din Cluj,

Ion I. Stoian, solist la Opera Română din București.

Coloman I. Sugar, instrumentist la Filarmonica din Satu Mare.

Csaba L. Szabo, compozitor, dirijor la Institutul de teatru din Tîrgu Mureș.

Miloslav I. Tatarici, solist balet la Ansamblul sîrb de cîntece și dansuri din Timișoara.

Teodor Liviu T. Teclu, solist concertist, directorul Filarmonicii din Brașov.

Ludovic Gh. Tody, concert maestru la Teatrul muzical din Brașov.

Smidt S. Ury, dirijor la Filarmonica din Galați.

Ella P. Urma, solistă la Opera din Iași.

Tilde I. Urseanu, maestră de balet la Opera Română din București.

Elena C. Vătafu, solistă la Opera Maghiară din Cluj.

Sorin Gh. Vînătoru, compozitor, dirijor de cor la Filarmonica din Iași.

Gheorghe I. Velea, dirijor la Ansamblul de cîntece și dansuri din Baia Mare.

Maria D. Șindilaru-Vintilă, solistă la Opera Română din București.

Gheorghiță D. Vintilă, dirijor, directorul Filarmonicii din Iași.

Alexandru I. Vrînceanu, dirijor de cor, profesor la Liceul nr. 2 din Bacău.

Cornelia I. Voinea, dirijor la Opera din Iași.

Art. 3. -

Pentru merite în activitatea muzicală se conferă medalia Meritul Cultural clasa I tovarășilor:

Ervin M. Aczel, dirijor la Filarmonica din Oradea.

Francisc I. Albu, instrumentist la Opera din Timișoara.

Clara Adolfine Irma I. Avramescu, instrumentistă la Opera Română din București.

Gheorghe N. Bageac, instrumentist la Filarmonica din Galați.

Ion A. Bădescu, corist la Teatrul de Operetă din București.

Ioan I. Baitanciuc, solist balet la Opera din Iași.

Jean I. Băluță, instrumentist la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Elisabeta St. Benedect, asistent pictor scenograf la Opera Română din București.

Alexandru Al. Bartok, instrumentist la Filarmonica din Bacău.

Ana A. Birek, instrumentistă la Filarmonica din Tîrgu Mureș.

Elemer F. Bălutz, concert maestru la Filarmonica din Oradea.

Gheorghe I. Boldeanu, corepetitor la Teatrul de Operetă din București.

Mugur A. Bogdan, solist la Opera Română din Cluj.

Liviu E. Borlan, compozitor, dirijor la Ansamblul de cîntece și dansuri din Baia Mare.

Elena St. Botez, solistă la Opera din Timișoara.

Efta P. Botoca, instrumentist la Orchestra de muzică populară "Barbu Lăutaru" a Filarmonicii "George Enescu" din București.

Gheorghe V. Bouleanu, solist la Filarmonica din Craiova.

Mihai C. Brătășanu, instrumentist la Orchestra Radioteleviziunii.

Nicolae N. Budoiu, solist la Opera Română din Cluj.

Dumitru I. Buliga, dirijor la Orchestra de muzică populară din Zarand.

Ștefan F. Bunea, instrumentist la Filarmonica din Timișoara.

Laurențiu D. Buzilă, solist la Teatrul muzical din Galați.

Carmen C. Capato, asistent maestru de cor la Teatrul muzical din Galați.

Radu M. Carp, maestru corepetitor la Opera Română din București.

Hristofenia D. Cazacu, pictor scenograf la Opera din Iași.

Mihail I. Ceontea, instrumentist la Orchestra Radioteleviziunii.

Mikloș L. Chilf, compozitor, profesor la Liceul de muzică din Tîrgu Mureș.

Valeria I. Covătariu, dirijor de cor, profesoară la Facultatea de muzică a Institutului pedagogic din Tîrgu Mureș.

Gheorghe A. Coman, șef de serviciu la Teatrul de Operetă din București.

Nicu T. Constantin, actor la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Florica I. Cochințiu, balerină la Teatrul de Operetă din București.

Eugen Gh. Constantinescu, corist la Teatrul de Operetă din București.

Traian I. Costan, instrumentist la Teatrul de Operetă din București.

Ion Gh. Crețu, solist la Orchestra de muzică populară "Doina Moldovei" a Filarmonicii din Iași.

Victor I. Crețu, instrumentist la Filarmonica din Tîrgu Mureș.

Mircea D. Crupenski, instrumentist la Filarmonica din Ploiești.

Vasile Al. Curta, instrumentist la Filarmonica din Cluj.

Carol C. Czuczu, corist la Opera din Timișoara.

Petru St. Dan, solist de muzică populară la Ansamblul de cîntece și dansuri din Tîrgu Mureș.

Gheorghe Gh. David, dirijor la Ansamblul tineretului din Oradea.

Grigore Gh. Dinicu, instrumentist la Filarmonica din Bacău.

Gavril I. Dobolyi, instrumentist la Opera Maghiară din Cluj.

Alexandru I. Dumba, solist de muzică populară la Ansamblul de cîntece și dansuri din Suceava.

Marin C. Ene, instrumentist la Opera din Timișoara.

Corneliu Gh. V. Enea, instrumentist la Filarmonica din Bacău.

Gheorghe V. Evsevskhi, instrumentist la Filarmonica din Craiova.

Gheorghe Gh. Fluieraș, instrumentist la Filarmonica din Arad.

Eugen Zaharia Z. Frandes, instrumentist la Opera Maghiară din Cluj.

Ștefan St. Gajo, pictor scenograf la Opera din Timișoara.

Spiridon I. Ganea, pictor scenograf la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Iordan I. Gaotă, instrumentist la Teatrul de Operetă din București.

Andrei A. Ghehan, compozitor, dirijor la Teatrul muzical din Brașov.

Marcel N. Ghizdăvescu, solist la Opera Română din București.

Mihai M. Gortz, dirijorul fanfarei "Turnișor" din Sibiu.

Izu B. Gott, dirijor la Orchestra de muzică populară "Doina Moldovei" a Filarmonicii din Iași.

Aurel I. Grămescu, corist la Teatrul de Operetă din București.

Eugen F. Grigorescu, instrumentist la Filarmonica din Galați.

Iosif I. Grosz, instrumentist la Filarmonica din Arad.

Ioan Iancu I. Groza, solist la Teatrul de Operetă din București.

Walter Gh. Hubbes, compozitor, profesor la Școala populară de artă din Tîrgu Mureș.

Petre N. Iancu, instrumentist la Teatrul de Operetă din București.

Elena T. Iancu, balerină la Teatrul de Operetă din București.

Elena Gh. Ionescu, coristă la Filarmonica din Timișoara.

Ioan V. Iorgulescu, solist la Opera din Iași.

Agnesia N. Ivan, coristă la Opera Română din București.

Augustin I. Kedveș, instrumentist la Filarmonica din Cluj.

Eric V. Koch, instrumentist la Filarmonica din Timișoara.

Olga F. Kollo, solistă, profesoară la Școala populară de artă din Tîrgu Mureș.

Ioan I. Laszlo, solist instrumentist la Ansamblul de cîntece și dansuri din Tîrgu Mureș.

Valentin B. Laszloffy, instrumentist la Filarmonica din Satu Mare.

Alexandru D. Lulescu, actor la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Vasile Gh. Lungu, corist la Ansamblul de cîntece și dansuri din Suceava.

Dumitru Macarie, maestru de cor la Teatrul muzical din Galați.

Maria I. Mateescu, instrumentistă la Teatrul de Operetă din București.

Iosif I. Matei, instrumentist la Filarmonica din Tîrgu Mureș.

Tudorică A. Merticaru, instrumentist la Filarmonica din Cluj.

Gelu P. Mihăilă, instrumentist la Teatrul muzical din Galați.

Maria Mitrache-Cioiu, balerină la Teatrul de Operetă din București.

Gheorghe L. Mițin, dirijor la Orchestra de muzică populară "Crișana" a Filarmonicii din Oradea.

Nicolae F. Moldovan, solist de muzică populară la Ansamblul de cîntece și dansuri din Baia Mare.

Simion I. Muller, instrumentist la Filarmonica din Sibiu.

Gheorghe M. Mușat, instrumentist la Filarmonica din Cluj.

Neonila St. Năstăsescu, solist balet la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Mihai M. Nemeș, pictor scenograf la Opera Română din Cluj.

Dumitru Z. Nicolae, instrumentist la Teatrul de Operetă din București.

Petru D. Niculescu, corist la Opera Română din București.

Eftimie Victor T. Niculescu, instrumentist la Teatrul de Operetă din București.

Ștefan T. Niculescu, instrumentist la Teatrul de Operetă din București.

Ioan I. Oltean, instrumentist la Filarmonica din Cluj.

Gheorghe Gh. Oprea, instrumentist la Orchestra Radioteleviziunii.

Pavel I. Paradenco, dirijor la Filarmonica din Arad.

Cornel Gh. Patrichi, solist balet la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Doina I. Patrichi, solistă balet la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Maria I. Păunescu, solistă la Teatrul muzical din Brașov.

Ștefan A. Pintilie, dirijor la Ansamblul de cîntece și dansuri din Suceava.

Maria Gh. Popa, solistă de muzică populară la Ansamblul de cîntece și dansuri din Baia Mare.

Dumitru I. Popa, solist la Opera din Iași.

Paul Gh. Popescu, balerin la Teatrul de Operetă din București.

Stela Popescu, actriță la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Ioan M. Prisăcaru, solist la Opera din Iași.

Simion R. Radu, instrumentist la Ansamblul "Perinița" din București.

Ecaterina S. Rădoi, coristă la Teatrul de Operetă din București.

Edith I. Răducu, maestru corepetitor la Teatrul de Operetă din București.

Elena T. Rădulescu-Popa, solistă la Opera Română din București.

Mișu Gh. Rusu, solist de muzică populară la Orchestra "Plaiurile Bistriței" din Bacău.

Valeriu St. Sachim, conducător de studii muzicale la Opera Română din București.

Elisabeta T. Savin, coristă la Teatrul de Operetă din București.

Ioan A. Săcăleanu, solist de muzică populară la Ansamblul de cîntece și dansuri din Baia Mare.

Maria Al. Schipor, coristă la Filarmonica din Iași.

Ion A. Siminic, instrumentist la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Constantin I. Simionescu, balerin la Teatrul de Operetă din București.

Tiberiu W. Simionescu, actor la Teatrul de Operetă din București.

Nicolae C. Simionescu, instrumentist la Filarmonica din Ploiești.

Gheorghe Gh. Sîrbu, dirijor la Orchestra de muzică populară a Ansamblului de cîntece și dansuri din Suceava.

Lavinia Slăveanu, solistă la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Vasile I. Spătărelu, compozitor, asistent la Conservatorul din Iași.

Ștefan T. Stanciu, instrumentist la Filarmonica din Iași.

Nicolae V. Stănescu, corist la Teatrul de Operetă din București.

Nicolae N. Stănilă, solist la Orchestra de muzică populară "Flacăra Prahovei" a Filarmonicii din Ploiești.

Mariana I. Stoica solistă la Opera Română din Cluj.

Traian N. Straton, solist de muzică populară la Ansamblul de cîntece și dansuri din Suceava.

Andrei A. Szanto, solist balet la Opera Maghiară din Cluj.

Alexandru E. Szellyes, solist de muzică populară la Ansamblul de cîntece și dansuri din Tîrgu Mureș.

Francisc K. Szilagyi, solist balet la Opera Maghiară din Cluj.

Valeriu Gh. Tarna, balerin la Teatrul de Operetă din București.

Margareta Elisabeta Al. Toth, solistă de muzică populară la Ansamblul de cîntece și dansuri din Tîrgu Mureș.

Ioan I. Tripșa, corist la Opera din Timișoara.

Ștefan R. Tuică, balerin la Teatrul de Operetă din București.

Nicolae P. Turcanu, secretar de studii la Teatrul muzical din Brașov.

Igor B. Turjenschi, instrumentist la Orchestra Radioteleviziunii.

Francisc C. Valkay, solist balet la Opera din Timișoara.

Nicolae M. Vaneucec, instrumentist la Filarmonica din Craiova.

Lidia Eliza Adela E. Vasilescu, coristă la Teatrul de Operetă din București.

Dina I. Vasiliu Balteș, balerină la Teatrul muzical din Brașov.

Constantin I. Văsescu, instrumentist la Opera Română din București.

Ilie S. Veștemeanu, instrumentist la Orchestra Radioteleviziunii.

Valentin D. Vitcovschi, corist la Opera Română din București.

Dionisie D. Vlad, solist la Orchestra de muzică populară "Barbu Lăutaru" a Filarmonicii "George Enescu" din București.

Victor E. Vlase, balerin la Teatrul de Operetă din București.

Lucia Elvira V. Vonica, solistă balet la Opera Maghiară din Cluj.

Ioan Gheorghe Z. Vorbs, solist la Filarmonica din Tîrgu Mureș.

Constantin Octav C. Vrînceanu, instrumentist la Teatrul satiric-muzical "Constantin Tănase" din București.

Natalia V. Vronschi, solistă balet la Opera din Iași.

Nicolae P. Zaharia, solist la Opera din Timișoara.

Președintele Consiliului de Stat,
NICOLAE CEAUȘESCU

București, 12 septembrie 1968.

Nr. 797.

Acest document poate avea modificări ulterioare. Cumpărați documentul în formă actualizată sau alegeți un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată.

;
se încarcă...