Back

Autoritatea Electorală Permanentă

Lista partidelor politice, alianţelor politice, alianţelor electorale, organizaţiilor cetăţenilor români aparţinând minorităţilor naţionale şi a candidaţilor independenţi pentru care a fost depus până la data de 25 iunie 2012 raportul detaliat al veniturilor şi cheltuielilor electorale, conform art. 38 alin. (1) din Legea nr. 334/2006 privind finanţarea activităţii partidelor politice şi a campaniilor electorale nr. 8/2012

În vigoare de la 25.06.2012

Te interesează forma portabilă a documentului? O poți cumpăra online în varianta PDF sau Kindle!

Preț: 10,91 Lei cu TVA

Cumpără document

1. FEDERAŢIA COMUNITĂŢILOR EVREIEŞTI DIN ROMÂNIA

2. ASOCIAŢIA ITALIENILOR DIN ROMÂNIA - RO. AS.IT.

3. PARTIDUL ALIANŢA SOCIALISTĂ

4. UNIUNEA POPULARĂ SOCIAL CREŞTINĂ

5. ALIANŢA UNIŢI PENTRU TIMIŞOARA

6. PARTIDUL POPORULUI

7. UNIUNEA NAŢIONALĂ A COMUNITĂŢILOR DE RROMI

8. PARTIDUL POPULAR ŞI AL PROTECŢIEI SOCIALE

9. PARTIDUL NAŢIONAL DEMOCRAT CREŞTIN

10. CANDIDAŢI INDEPENDENŢI, conform tabelului următor:

Nr. crt. Judeţul Localitatea Numele şi prenumele Funcţia
1 Alba Abrud Burde Claudiu Valentin primar
2 Alba Aiud Vîntu Iulian consilier local
3 Alba Alba Iulia Bora Vasile Voicu consilier local
4 Alba Unirea Metea Ioan consilier local
5 Arad Almaş Groza Florin Teodor consilier local
6 Arad Almaş Daşcău Vasile consilier local
7 Arad Dieci Iovănuţ Iulius primar
8 Arad Gurahonţ Haiduc Ioan-Nicuşor primar, consilier local
9 Arad Gurahonţ Hanciu-Coţoi Simion consilier local
10 Arad Gurahonţ Muj Ana consilier local
11 Arad Gurahonţ Tăbîrcă Ion consilier local
12 Arad Semlac Boticiu Ioan-Gheorghe consilier local
13 Arad Şicula Danciu Mircea Adrian consilier local
14 Argeş Băiculesti Cimpoca Dionisie consilier local
15 Argeş Bârla Mamaliga Ion Danut consilier local
16 Argeş Curtea de Argeş Paun Ion primar, consilier local
17 Bacău Căiuţi Gabor S. Paul consilier local
18 Bacău Răcăciuni Bîtlă Gheorghe consilier local
19 Bacău Traian Fechet Iosif consilier local
20 Bihor Beiuş Ianc Viorel consilier local
21 Bihor Ceica Balint Grigore Doru consilier local
22 Bihor Derna Tivadar Ioan primar
23 Bihor Derna Tivadar Ioan consilier local
24 Bihor Derna Kovacs Attila consilier local
25 Bihor Derna Kovacs Attila primar
26 Bihor Finiş Iştoc Ion Sorin primar
27 Bihor Finiş Iştoc Ion Sorin consilier local
28 Bihor Holod Seica Petrică Dănuţ primar
29 Bihor Holod Ghebu Eugen consilier local
30 Bihor Holod Iancu Vasile Gabriel consilier local
31 Bihor Holod Toma Ioan consilier local
32 Bihor Uileacu de Beiuş Boroş Istvan consilier local
33 Bihor Valea lui Mihai Breban Gheorghe consilier local
34 Bistriţa-Năsăud Maieru Hădărău Doruţ consilier local
35 Bistriţa-Năsăud Maieru Negruşer Viluţ consilier local
36 Bistriţa-Năsăud Miceştii de Câmpie Maier Marinel primar
37 Bistriţa-Năsăud Şieu Furdui Gavril consilier local
38 Botoşani Dorohoi Apurcioie Dumitru consilier local
39 Botoşani Hăneşti Nemeş Nicolae Florin consilier local
40 Botoşani Hilişeu-Horia Gireadă Dumitru consilier local
41 Botoşani Suliţa Ionescu Romel primar, consilier local
42 Botoşani Vlădeni Podaru Angela consilier local
43 Braşov Codlea Cadar Robert Daniel consilier local
44 Braşov Codlea Florea Lucian Nicolae consilier local
45 Braşov Codlea Hotăreanu Ştefan consilier local
46 Braşov Codlea Cîrstolovean Ioan Florin consilier local
47 Braşov Codlea Lupu Ioan consilier local
48 Braşov Drăguş Trîmbiţaş Iosif Gheorghe consilier local
49 Braşov Ghimbav Parascan Mihai Marius consilier local
50 Braşov Tărlungeni Bot Albert consilier local
51 Braşov Victoria Zamfirescu Victor consilier local
52 Bucureşti Bucureşti Florescu Ştefan Viorel primar
53 Bucureşti Bucureşti Dan Nicuşor Daniel primar, consilier general
54 Buzău Costeşti Barchizeanu Ciprian Mihai consilier local
55 Buzău Costeşti Guşă Ionel consilier local
56 Buzău Costeşti Mihaiu Laurenţiu consilier local
57 Buzău Costeşti Nichita Nicuşor consilier local
58 Buzău Costeşti Rădulescu Nicolae consilier local
59 Buzău Costeşti Şerbănoiu Vasile consilier local
60 Buzău Costeşti Toader Horia primar
61 Buzău Stâlpu Danciu Ioan consilier local
62 Buzău Vipereşti Oprea Elvis Eusebio primar
63 Caraş-Severin Bocşa Moldovan Petru Ioan primar
64 Caraş-Severin Pojejena Rachici Sava consilier local
65 Caraş-Severin Reşiţa Jenar Gheorghe consilier local
66 Călăraşi Crivăţ Ungureanu Dorel primar
67 Călăraşi Crivăţ Neagu Marin consilier local
68 Călăraşi Cuza-Vodă Cîrjilă Viorel consilier local
69 Călăraşi Dragalina Tănase Ionel consilier local
70 Călăraşi Dragalina Dumitru Vasile consilier local
71 Călăraşi Grădiştea Movilaru Octavia consilier local
72 Călăraşi Luica Constantin Georgeta consilier local
73 Călăraşi Luica Bucur Marian consilier local
74 Călăraşi Luica Eftimie Niculae consilier local
75 Călăraşi Luica Cristescu Stavre consilier local
76 Călăraşi Ştefan-Vodă Şerban Ion consilier local
77 Cluj Suatu Inclezan Dănilă Dorel consilier local
78 Cluj Turda Găină Ioan consilier local
79 Constanţa Lumina Coteş Gheorghe consilier local
80 Constanţa Mangalia Cotleţ Marios-Thiera primar
81 Constanţa Mangalia Niculescu Ion primar, consilier local
82 Covasna Întorsura Buzăului Macoş Bogdan-Gheorghe consilier local
83 Covasna Întorsura Buzăului Popica Alexe consilier local
84 Covasna Moacşa Molnar Arpad consilier local
85 Covasna Ojdula Tamas Elemer consilier local
86 Covasna Sânzieni Bartalis Almos consilier local
87 Covasna Sânzieni Goga Lazar consilier local
88 Covasna Sita Buzăului Banciu Ioan-Dorel consilier local
89 Covasna Sita Buzăului Secelean Gheorghe consilier local
90 Dâmboviţa Comişani Pahontu Gheorghe consilier local
91 Dâmboviţa Dărmăneşti Stoica Nicolae consilier local
92 Dâmboviţa Dărmăneşti Sterie V. Ion consilier local
93 Dâmboviţa Lunguleţu Necula Gheorghe consilier local
94 Dâmboviţa Moroieni Buzea Cristinel Vasile consilier local
95 Dâmboviţa Moroieni Buzea Cristinel consilier local
96 Dâmboviţa Nucet Matei Daniela primar, consilier local
97 Dâmboviţa Pucioasa Sprinceana Eugen Danut primar
98 Dâmboviţa Şotânga Nicolae Constantin Laurentiu consilier local
99 Dâmboviţa Târgovişte Diaconu Maria Cristina consilier local
100 Dâmboviţa Tărtăşeşti Badea Constantin primar, consilier local
101 Dâmboviţa Tărtăşeşti Corneteanu Razvan Catalin primar, consilier local
102 Dolj Bechet Şolea George Miron consilier local
103 Dolj Bechet Stroilă Petrică consilier local
104 Dolj Cernăteşti Stancu Florian consilier local
105 Dolj Craiova Istodor Ioan consilier judeţean
106 Dolj Dăneţi Antonie Mircea consilier local
107 Dolj Dăneţi Stăvărache Gheorghe consilier local
108 Dolj Dăneţi Drîmboi Titi Mugurel consilier local
109 Dolj Filiaşi Zidaru Dan consilier local
110 Dolj Gherceşti Voican Păuna consilier local
111 Dolj Segarcea Marica Tudor consilier local
112 Dolj Segarcea Cioromela Florentin Caius consilier local
113 Dolj Segarcea Bobocel Constantin primar, consilier local
114 Dolj Dăneţi Gancea Mircea consilier local
115 Galaţi Galaţi Bocănială Tache consilier local
116 Galaţi Galaţi Drăgoi Eugen Dan consilier local
117 Galaţi Galaţi Gafiţuc Antoneta-Magdalena consilier local
118 Galaţi Galaţi Trifan Angel Liviu consilier local
119 Galaţi Galaţi Ungureanu Ioan consilier local
120 Galaţi Galaţi Oprea Radu Adrian consilier local
121 Galaţi Galaţi Bădărău Didel consilier local
122 Galaţi Griviţa Creangă Mihai consilier local
123 Galaţi Iveşti Gavrilă Elena consilier local
124 Galaţi Tudor Vladimirescu Rădulescu Florin-Liviu primar, consilier local
125 Galaţi Umbrăreşti Cazacu Viorel primar, consilier local
126 Giurgiu Gogoşari Pîrvu Iulian consilier local
127 Gorj Alimpeşti Popescu Petre consilier local
128 Gorj Alimpeşti Birceanu Ion primar
129 Gorj Alimpeşti Mosor Elena consilier local
130 Gorj Alimpeşti Şolea Gheorghe consilier local
131 Gorj Alimpeşti Staicu Marius consilier local
132 Gorj Alimpeşti Şerban Gheorghe consilier local
133 Gorj Alimpeşti Şolea Răzvan consilier local
134 Gorj Aninoasa Nicolcioiu Ilie consilier local
135 Gorj Aninoasa Mandia Ştefan consilier local
136 Gorj Baia de Fier Bărculeanu Vasile consilier local
137 Gorj Bălăneşti Guţă Cristina Florentina consilier local
138 Gorj Bălăneşti Ciolan Vasile consilier local
139 Gorj Bumbeşti-Jiu Geică Ion consilier local
140 Gorj Bumbeşti-Piţic Creţoiu Emilian consilier local
141 Gorj Crasna Vulpe Constantin consilier local
142 Gorj Crasna Tiriplică Emil consilier local
143 Gorj Fărcăşeşti Mihai D.Tiberiu consilier local
144 Gorj Glogova Drăghici Sever consilier local
145 Gorj Licurici Diaconescu I. Mircea consilier local
146 Gorj Mătăsari Gîrjoabă Ion consilier local
147 Gorj Mătăsari Geamănu Ion consilier local
148 Gorj Mătăsari Turturea Gheorghe consilier local
149 Gorj Motru Cojocaru Ioan consilier local
150 Gorj Muşeteşti Brânzan Grigore consilier local
151 Gorj Muşeteşti Filiş Daniela Ana consilier local
152 Gorj Muşeteşti Păsătoiu Gheorghe primar, consilier local
153 Gorj Muşeteşti Lărgeanu Daniel consilier local
154 Gorj Novaci Leuştean Nicolae consilier local
155 Gorj Padeş Luca Nicolae consilier local
156 Gorj Padeş Cioflan Nicolae primar, consilier local
157 Gorj Peştişani Pavel Sever consilier local
158 Gorj Peştişani Bogdan Iulian Alexandru primar, consilier local
159 Gorj Plopşoru Calistrate Gabriel consilier local
160 Gorj Polovragi Popa Vasile (Dan) consilier local
161 Gorj Rovinari Predescu Tache consilier local
162 Gorj Rovinari Cracovschi Mihai consilier local
163 Gorj Stejari Mateiaş Ion consilier local
164 Gorj Târgu Jiu Răuţ Ion consilier judeţean
165 Gorj Târgu Jiu Borduşanu Marin consilier local
166 Gorj Turceni Bicău Costin primar
167 Gorj Vladimir Piţulescu Gheorghe consilier local
168 Gorj Ţânţăreni Dumitru Constantin consilier local
169 Harghita Bălan Cojocaru Costel-Marian consilier local
170 Harghita Bălan Potoroacă Ovidiu consilier local
171 Harghita Cristuru Secuiesc Ratz Istvan consilier local
172 Harghita Joseni Baricz Gergely consilier local
173 Harghita Mădăraş Balint Zsolt consilier local
174 Harghita Mădăraş Bogacs Ferenc consilier local
175 Harghita Mădăraş Peter Laszlo consilier local
176 Harghita Mădăraş Szocs Maria consilier local
177 Harghita Mihăileni Bucur Marina consilier local
178 Harghita Bălan Cojocaru Costel-Marian primar
179 Hunedoara Hunedoara Roşu Constantin consilier local
180 Hunedoara Hunedoara Bende Barna Gavril primar
181 Hunedoara Hunedoara Schiau Nicolae primar
182 Hunedoara Hunedoara Ardelean Daniel Cosmin consilier local
183 Hunedoara Hunedoara Bera Dan Marcel consilier local
184 Hunedoara Hunedoara Goghiţă Daniel Gheorghe consilier local
185 Hunedoara Mărtineşti Hendrea Ovidiu Cristian consilier local
186 Ialomiţa Bucu Avram Florian Dorin consilier local
187 Iaşi Belceşti Tanasă Nelu primar, consilier local
188 Iaşi Drăguşeni Moraru Georgeta consilier local
189 Iaşi Tomeşti Leahu Liviu primar, consilier local
190 Iaşi Tomeşti Irimia Iuliana consilier local
191 Iaşi Valea Lupului Zara Ciocîrlea Briscan primar, consilier local
192 Iaşi Vlădeni Pană Dumitru consilier local
193 Iaşi Vlădeni Pascaru Mircea consilier local
194 Ilfov Cernica Bolboja Vasile consilier local
195 Ilfov Ciorogârla Baciu Florin consilier local
196 Ilfov Ciorogârla Nicula George primar, consilier local
197 Ilfov Domneşti Luizescu Andreea-Cristina consilier local
198 Ilfov Glina Coman Claudia Beatrice consilier local
199 Ilfov Glina Borbely Vlad-Marian consilier local
200 Ilfov Jilava Nedelciu Marian consilier local
201 Ilfov Jilava Mustăţea Aurel consilier local
202 Ilfov Popeşti-Leordeni Năstase Tănase consilier local
203 Ilfov Snagov Stan Adrian consilier local
204 Ilfov Snagov Andrei Marius consilier local
205 Ilfov Snagov Oprea Gabriel consilier local
206 Ilfov Snagov Ionescu Cristian Ştefan consilier local
207 Ilfov Snagov Muşat Apostol primar
208 Ilfov Vidra Simion Gabriel primar, consilier local
209 Maramureş Cavnic Lacner Manuela Camelia consilier local
210 Maramureş Cavnic Bindiu Gavrilă primar
211 Maramureş Vişeu de Jos Vlad Vasile Ilie consilier local
212 Mehedinţi Baia de Aramă Ionescu N. Aurelian consilier local
213 Mehedinţi Eşelniţa Brînzei Gheorghe consilier local
214 Mehedinţi Eşelniţa Costescu Nicolae consilier local
215 Mehedinţi Gogoşu Guran Constantin consilier local
216 Mehedinţi Podeni Răescu Petre consilier local
217 Mehedinţi Devesel Ţigănele Traian primar
218 Mehedinţi Voloiac Ovreiu Alexandra consilier local
219 Mureş Albeşti Pintea Adrian Ironim primar
220 Mureş Albeşti Pintea Adrian Ironim consilier local
221 Mureş Corunca Antal Sandor consilier local
222 Mureş Corunca Argya Csaba consilier local
223 Mureş Corunca Orban Zoltan primar
224 Mureş Iclănzel Andrei Adela Ioana consilier local
225 Mureş Miercurea Nirajului Szavuj Zsigmond primar
226 Mureş Nadeş Piri Emil consilier local
227 Mureş Ungheni Nistor Ioan consilier local
228 Mureş Vânători Coman Gheorghe primar
229 Mureş Vânători Coman Gheorghe consilier local
230 Mureş Vânători Coman Nicolae consilier local
231 Mureş Vânători Otvos Alexandru consilier local
232 Mureş Voivodeni Santa Iuliu consilier local
233 Neamţ Farcaşa Petrescu Dragomir consilier local
234 Neamţ Farcaşa Apalaghiţei Dorinel primar, consilier local
235 Neamţ Icuşeşti Rusu Bogdan consilier local
236 Neamţ Piatra-Neamţ Chirilă Viorel primar, consilier local
237 Olt Corabia Tălăban Adrian consilier local
238 Olt Drăgăneşti Martin Marin consilier local
239 Olt Gostavăţu Mitrică Constantin consilier local
240 Olt Grojdibodu Niţă Adrian consilier local
241 Olt Grojdibodu Vasile Minuş consilier local
242 Olt Ianca Achim M. Nicuşor consilier local
243 Olt Ianca Irimin Ion consilier local
244 Olt Iancu Jianu Corbeanu P. Constantin consilier local
245 Olt Iancu Jianu Bălaşea I. Dumitru consilier local
246 Olt Slatina Matei Valeriu primar, consilier local, consilier judeţean
247 Olt Călui Niţu Ion primar, consilier local
248 Olt Spineni Florea Gheorghe primar
249 Olt Ştefan cel Mare Cristea Stelian Augustin consilier local
250 Prahova Bertea Lupu Ion primar
251 Prahova Bertea Sinca Adrian primar
252 Prahova Bertea Sinca Gheorghe consilier local
253 Prahova Bertea Corcodel Vasile consilier local
254 Prahova Bertea Paraschiv Mihai consilier local
255 Prahova Blejoi Stoica Vasile consilier local
256 Prahova Chiojdeanca Samoila Ion Valeriu consilier local
257 Prahova Izvoarele Cepoiu Florentin primar, consilier local
258 Prahova Izvoarele Miclea Lepadatu Lucian primar, consilier local
259 Prahova Măgurele Voinescu Antonel Darius primar, consilier local
260 Prahova Măgurele Cornea Ioana Georgiana Loredana primar, consilier local
261 Prahova Măneşti Lixandru Constantin Valentin consilier local
262 Prahova Şirna Radu Eugen Danut consilier local
263 Prahova Şirna Stanila Ionel consilier local
264 Prahova Şirna Baicu Catalin consilier local
265 Prahova Şirna Martin Ion consilier local
266 Prahova Şirna Oancea Ionel consilier local
267 Prahova Tătaru Dobrescu Traian consilier local
268 Satu Mare Beltiug Erseki Csaba primar
269 Satu Mare Beltiug Bisi Ludovic consilier local
270 Satu Mare Beltiug Pop Angelica Mariana primar
271 Satu Mare Berveni Kiş Hajnalka primar
272 Satu Mare Gherţa Mică Bura Iacob consilier local
273 Satu Mare Halmeu Mariţa Vasile consilier local
274 Satu Mare Livada Meszaroş Ştefan primar
275 Satu Mare Livada Meszaroş Ştefan consilier local
276 Satu Mare Livada Cardoş Erica consilier local
277 Satu Mare Livada Cardoş Erica primar
278 Satu Mare Livada Sebeşi Ioan primar
279 Satu Mare Negreşti-Oaş Szalay Mikloş Attila consilier local
280 Satu Mare Pomi Şimon Terezia primar
281 Satu Mare Pomi Aniţaş Ioan consilier local
282 Satu Mare Turţ Pop Ioan consilier local
283 Satu Mare Turţ Pop Aurel consilier local
284 Satu Mare Turţ Farcaş Grigore consilier local
285 Satu Mare Turţ Cătalan Vasile consilier local
286 Satu Mare Turţ Sima Nicolae consilier local
287 Satu Mare Turţ Irime Ioan primar
288 Sălaj Bocşa Unimătan Valentin primar
289 Sălaj Bocşa Unimătan Valentin consilier local
290 Sălaj Românaşi Brindea Ioan primar
291 Sălaj Sânmihaiu Almaşului Simea Ioan consilier local
292 Sălaj Şimişna Câmpean Aurel consilier local
293 Sălaj Şimleu Silvaniei Teieru Ovidiu consilier local
294 Sălaj Treznea Lazăr Mioara consilier local
295 Sibiu Hoghilag Morar Cornel Ovidiu primar
296 Sibiu Hoghilag Morar Cornel Ovidiu consilier local
297 Sibiu Miercurea Sibiului Buta Liviu-Ioan consilier local
298 Sibiu Orlat Muntean Petru consilier local
299 Sibiu Răşinari Coşuleţ Florin primar
300 Sibiu Răşinari Trestariu Ioan primar
301 Sibiu Turnu Roşu Sima Dorin primar
302 Suceava Arbore Pşeniţchi Roman consilier local
303 Suceava Cacica Cojocaru Călin Mircea primar, consilier local
304 Suceava Cacica Cojocaru Gheorghe consilier local
305 Suceava Cajvana Iacobanu Vasile consilier local
306 Suceava Cajvana Boca Daniela consilier local
307 Suceava Crucea Habătă Constantin consilier local
308 Suceava Marginea Lazăr Toader consilier local
309 Suceava Moara Găitan Constantin consilier local
310 Suceava Putna Creţan Ciprian-Florentin consilier local
311 Suceava Râşca Ciocan Neculai consilier local
312 Suceava Todireşti Ignat Mircea consilier local
313 Suceava Todireşti Ciocîrlan Gherasim Constantin primar
314 Suceava Todireşti Procopiuc Marcel Liviu consilier local
315 Suceava Todireşti Moraru Sergiu Marian consilier local
316 Teleorman Blejeşti Savulescu Constantin primar
317 Teleorman Buzescu Ciofalca I. Dumitru consilier local
318 Teleorman Dobroteşti Brasoveanu Anghel consilier local
319 Teleorman Salcia Hagiu Ionel primar, consilier local
320 Teleorman Siliştea-Gumeşti Petrescu Marian consilier local
321 Teleorman Turnu Măgurele Sulgerescu George primar
322 Teleorman Zimnicea Vata Dumitru Cristian primar, consilier local
323 Timiş Recaş Palici Ionuţ Florin primar, consilier local
324 Tulcea Turcoaia Dăineanu Vasilică consilier local
325 Vaslui Vaslui Vrînceanu Gabriel consilier local
326 Vaslui Văleni Ochiană Constantin consilier local
327 Vâlcea Berbeşti Nica Ion consilier local
328 Vâlcea Călimăneşti Berbece Aurel consilier local
329 Vâlcea Drăgăşani Căpraru Ilie primar
330 Vâlcea Grădiştea Măriuţa Ion consilier local
331 Vâlcea Horezu Bîscu Stelian consilier local
332 Vâlcea Sineşti Păun Daniel consilier local
333 Vâlcea Stoileşti Monceanu Gh. Emil consilier local
334 Vâlcea Zătreni Cobrescu Liliana consilier local
335 Vâlcea Zătreni Trăistaru Ion consilier local
336 Vâlcea Lădeşti Stănciulescu Petrişor Iacob primar, consilier local
337 Vâlcea Stoileşti Marinescu Vasile consilier local
338 Vâlcea Zătreni Bălăşoiu Victor consilier local
339 Vrancea Adjud Anton Emanuel consilier local
340 Vrancea Fitioneşti Banciu Viorel primar, consilier local
341 Vrancea Fitioneşti Hrănăceru Viorica primar, consilier local
342 Vrancea Năneşti Năstase Emil consilier local
343 Vrancea Paltin Păun Valentin-Valerianovici primar
344 Vrancea Pufeşti Străoanu Ion consilier local
345 Vrancea Răcoasa Găman Gheorghe consilier local
346 Vrancea Rugineşti Enache Neculai consilier local
347 Vrancea Tătăranu Vişan Tudora consilier local
348 Vrancea Vidra Ene Lenuţa consilier local
349 Vrancea Vizantea-Livezi Herchea Nicolae primar
350 Vrancea Vânători Fotachi Grigore consilier local
351 Vrancea Vulturu Neagu-Stanciu Stan consilier local
352 Vrancea Vulturu Sandu Niculai consilier local

Bucureşti, 25 iunie 2012.

Nr. 8.

se încarcă...